Coronavirové zděšení

Autorka: Helena Leštinová Nedvědová

Pojďme se na současnou situaci okolo coronaviru podívat z úhlu finančních trhů. Obecně panuje přesvědčení, že všechno padá. Je to skutečně tak? A proč? A hlavně: co bude dál?

Ano, světové akciové trhy zažily hodně strmý pád. Grafů najdete na internetu spoustu, jeden klasický s indexem S&P 500 od podzimu 2004 do března 2020 (zdroj: www.patria.cz):

Vidíte, že současný propad je mnohem strmější než při hypoteční krizi v roce 2008. To ovšem neznamená, že se propad týká všech sektorů (např.poskytovatelé internetového připojení, telekomunikace, zábava, rozvážkové služby ti všichni ohromně rostou) a taky spíše než propad, je přesnější označení rozkolísání trhů. Svou roli sehrávají i automatické systémy, které vyhodnotí, že trh jde dolu a zadají automatický prodej a tím tlačí trh ještě níž (funguje to i opačně). A představte si, co se bude dít, až někdo přijde s lékem nebo vakcínou… Umíte si představit, co se stane se segmentem biotechnologií? Trhy nejdou pouze dolu, ale např. 26.3.2020 si většina evropských burz připsala kladné zhodnocení. Toho si hlavní média ovšem ani nevšimla. Zcela jistě v tuto chvíli pořád nevíme, jak se bude situace s virem vyvíjet a s největší pravděpodobností ještě nejsme na dně.

Dobře nastavená portfolia se nemají čeho obávat. Dobře nastavená znamená:

  • výrazná konzervativní složka, tedy vaše stavební spoření, termínované vklady, tzv.“stará penzijka“, vás podrží
  • riziková aktiva rozdělená do různých segmentů, tipů aktiv i různých investičních horizontů a
  • pravidelné investice vám poskytují průměrování nákupní ceny.

Nikdo z našich klientů, kdo bude peníze potřebovat v horizontu 1-2 let nemá nic v akciových trzích. A co nás nejvíc těší: nemáme jediného klienta, který by s hrůzou v hlase volal „všechno padá, honem všechno prodat“. Máme opačný problém: uklidňovat klienty, aby neuváženě nenakupovali. Nákupy ano, ale na pravidelné bázi. A nakupovat v tuto chvíli zlato za 1.600 USD/unci je asi pozdě. Naši klienti ho nakupovali za cenu 1.000-1.300 USD/unci a spíš očekávají, že ho brzy budou prodávat a kasírovat zisky.

A co bude dál: jako každá krize, i tato přejde. Buďme tedy klidní a dodržujme vedle karantény i svoje finanční plány. Zavolejte svému finančnímu poradci a zkonzultujte konkrétně vaše portfolio. Určitě uvidíte budoucnost lépe než z hlavních televizních zpráv.

Více než kdy jindy vám přejeme hlavně zdraví!