Pejsek a kočička

Autor: Jitka Svobodová

Možná také vlastníte chlupatého mazlíčka a možná méně či více často navštěvujete veterináře.

Mně se to nedávno také poštěstilo – postupně se všemi našemi miláčky –  a výsledný účet za několik operací byl astronomický.  Ocenila jsem sama sebe za to, že jsem kdysi našim zvířátkům pořídila pojištění. Že nevíte, že je to možné? Nejste sami.

Nepleťte si však pojištění veterinární péče za jiné, mnohem známější pojištění. Někteří lidé, kteří mají pojištění domácnosti či nemovitosti tuší, že si sjednali i pojištění odpovědnosti z vlastnictví zvířete, které zahrnuje pojištění škod, které způsobí váš malý kamarád někomu jinému. Zkontrolujte si, že jako majitelé kočky, psa nebo třeba i koně jste na toto riziko pojištěni.

K úvodní historce se vztahuje pojistka jiná, zaměřená na náhradu financí, které vynaložíte, pokud váš mazlíček onemocní nebo se mu stane úraz. Zajistit si dnes můžete proplacení nákladů, které vám zvěrolékař naúčtuje za celý proces léčby, tedy od počátečního vyšetření, chirurgických výkonů, anestezie a hospitalizace až po náhradní ubytování pacienta, pokud jeho páníček mezitím onemocněl.

Pokud si pořídíte drahého pejska či kočičku, můžete si navíc pojistit na určitý obnost i případ, že by došlo k úhynu vašeho čtyřnohého přítele.

Na našem trhu existuje zatím poměrně málo produktů, které pojištění veterinární péče umožňují. Všehovšudy jej ve svém portfoliu mají čtyři pojišťovny. Prozkoumáním pojistných podmínek se dá zjistit, že existující produkty se liší především:

 • Vstupním věkem zvířete (nejnižší jsou 3 měsíce)
 • Spoluúčastí (od 1 000 Kč po rostoucí procenta s věkem zvířátka)
 • Limity pojistného plnění (od 10 000 Kč do 130 000 Kč)
 • Požadavky na označení zvířete (čip, tetování, ale i evidenční známka)
 • Požadavky na sterilizaci

Tak jako každé jiné pojištění má i toto svoje výluky, které se na první pohled u jednotlivých pojišťoven neliší. Detailní průzkum však odlišnosti odhalí. Čeho se výjimky, kdy vám pojišťovna nic nezaplatí, týkají? Jsou to:

 • Chronická onemocnění
 • Očkování či potravinové doplňky
 • Hospitalizace (ta je ale upravena podle své délky)
 • Léčba spojedná s porodem, graviditou či sterilizací (ale nepatří tam případy, kdy je např. kastrace nutná z důvodů ohrožení nebo gravidita v určitém věku)
 • Kožní onemocnění
 • Ošetření chrupu (nevztahuje se na důsledek úrazů)

Je tedy zřejmé, že to, co platí u jakéhokoliv jiného pojištění, je platné i zde – tj. řádně si ujasnit, co od pojistky očekáváte, co je pro vás skutečně důležité a co méně, jaké jsou vstupní informace o zvířeti a pak vybrat pojistku, která vaše očekávání splní v maximální možné míře. A hledat i možnosti, jak ušetřit – existuje třeba i pojišťovna, která vám přispěje za povinnou kastraci a čipování.

Pokud se vám pojistné podmínky nechtějí zkoumat, obraťte se na vašeho poradce.

Pokud žádného nemáte – máte přece nás 🙂